I dessa tider är franchisespel på modet på den stora duken, och de tjänar vansinniga summor pengar när de släpper en ny film. Dessa moderna franchiseföretag har alla en tacksamhetsskuld till Star Wars, den Oscarsbelönta franchisen som har tagit människor på en spännande resa i decennier.
Star Wars har gjort allt, och även om det inte har varit perfekt, har det hållit i årtionden av en anledning.
Som du kan föreställa dig är rekvisita från Star Wars-filmerna värdefulla, och nyligen såldes en rekvisita för miljontals dollar. Låt oss ta en titt på franchisen och rekvisitan i fråga.
'Star Wars' är en ikonisk franchise
Sedan debuten på 1970-talet har Star Wars varit en kraftfull franchise som till stor del är ansvarig för den vanliga framgången för filmserien vi har idag. George Lucas syn på hjältens resa förändrade filmens värld för alltid, och än i dag kan människor inte få nog av karaktärerna som lever i en galax långt, långt borta.
Den första filmen gav plats för en ikonisk trilogi, böcker, specialerbjudanden och mer. Leksaker blev en stor del av franchisen, och med tiden skulle fansen få mycket mer media än de köpte för. Även om det fanns mycket, sög fansen till varje detalj, och även nu är det få saker som kan skapa så mycket hype som ett Star Wars-projekt.
Tack vare franchisens historia är rekvisitan som används för att ge filmerna liv extremt värdefull, och folk har betalat massor av pengar för dem.
Dess rekvisita är galet dyr
Genom åren har vissa Star Wars-objekt gett massor av pengar, och detta gällde särskilt 2017 när någon fick en riktig R2-D2!
"Kraften är stark med den här! Under 2017 såldes en komplett R2-D2-droid som användes i den första Star Wars-filmen från 1977 för 2,76 miljoner dollar (2,1 miljoner pund). Försäljningen gjorde droiden till den dyraste stjärnan Wars memorabilia som någonsin sålts", skriver BBC.
Det är coolt att skaffa en driod, men skulle du inte hellre vara Han Solo? Nåväl, någon var villig att betala ut hundratusentals för det.
"En "Blaster" som användes av Han Solo i filmen Return of the Jedi såldes på auktion i New York för 550 000 USD (415 000 £). Vapnet ägdes i mer än 30 år av filmens art director James Schoppe. Herr Schoppe nominerades till en Oscar för sitt arbete med filmen", skriver BBC.
Det finns massor av andra föremål som har fått en premie, vilket bara visar hur värdefulla dessa rekvisita är.
Nyligen skapade en rekvisita från A New Hope rubriker efter att den kunde få in miljontals dollar på en auktion.
En X-Wing-modell gick i miljoner
Så, vad var det som gav miljoner nyligen? Otroligt nog var det en liten X-Wing miniatyrmodell, men tro oss när vi säger att det finns en anledning till att den kunde landa så mycket pengar.
Enligt The Hollywood Reporter beräknades "Den skärmmatchade Red Leader X-Wing miniatyrmodellen skapad av Industrial Light & Magic kosta 500 000 till 1 miljon dollar. Slutpriset var 2 375 000 dollar, enligt auktionshuset. X-Wing-modellen användes i Star Wars: A New Hope for Red X-Wing Squadron Leader Garven Dreis, spelad av bortgångne Drewe Henley. Modellen är utomordentligt sällsynt, eftersom de flesta förstördes av pyroteknik när de filmade filmens klimax stridssekvens vid Death Star."
Det stämmer, den här modellen kunde på något sätt överleva Death Star-striden!
Det fanns en verifieringsprocess som gick ut på att säkerställa att modellen var den som användes på inspelningen, och artikelbeskrivningen målade en fantastisk bild av varför X-Wing var så värdefull.
"X-wing fighter-modellen bevaras extremt väl och förblir i utmärkt skick. Det lätta styva skummet förblir fast, och den ursprungliga orestaurerade lacken är i utmärkt skick, med endast subtila flagningar på små områden. En av laserkanonerna uppvisar lätt skevhet, och en av de skrapbyggda laserkanonspetsenheterna är lös. Pyro X-wing var tänkt att monteras på ett C-stativ med hål baktill på flygkroppen, eller att hängas i vajrar under filmning. Det finns flera små hål i toppen av flygkroppen relaterade till att hänga modellen på vajrar", står det i en del av beskrivningen.
Med tiden kommer dessa rekvisita bara att bli mer värdefulla. Det ska bli intressant att se vad andra föremål kan hämtas på auktion.